Sensata Technologies/Airpax IEG1-1-72-15.0-91-V
IEG1-1-72-15.0-91-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG1-1-72-15.0-91-V
Brief Description
CIR BRKR 15A 250VAC 80VDC
Datasheet Download
IEG1-1-72-15.0-91-V.pdf
Availability of IEG1-1-72-15.0-91-V
QUANTITY
IEG1-1-72-15.0-91-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG1-1-72-15.0-91-V
Internal Part NumberEIS-IEG1-1-72-15.0-91-V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMagnetic Circuit Protectors
Standard Package40
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC80V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG1-1-72-15.0-91-V
Related LinksIEG1-1-72, IEG1-1-72-15.0-91-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG1-1-72-15.0-91-V Details Description
Related parts for IEG1-1-72-15.0-91-V
MOSFET N-CH 100V 42A I-PAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
DISCRETE RF TRANSISTOR datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 178K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZER 6-16VDC 75-85DB PNL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.295A 75 MOHM datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf