Sensata Technologies/Airpax IEG11-1-61-20.0-01-V
IEG11-1-61-20.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG11-1-61-20.0-01-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A
Datasheet Download
IEG11-1-61-20.0-01-V.pdf
Availability of IEG11-1-61-20.0-01-V
QUANTITY
IEG11-1-61-20.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG11-1-61-20.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEG11-1-61-20.0-01-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating20A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG11-1-61-20.0-01-V
Related LinksIEG11-1-61, IEG11-1-61-20.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG11-1-61-20.0-01-V Details Description
Related parts for IEG11-1-61-20.0-01-V
RES 430 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2812 datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIP CABLE 24POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 51UH 420MA 750 MOHM datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf