Sensata Technologies/Airpax IEG6-1-51-10.0-01-V
IEG6-1-51-10.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG6-1-51-10.0-01-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A
Datasheet Download
IEG6-1-51-10.0-01-V.pdf
Availability of IEG6-1-51-10.0-01-V
QUANTITY
IEG6-1-51-10.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG6-1-51-10.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEG6-1-51-10.0-01-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating10A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG6-1-51-10.0-01-V
Related LinksIEG6-1-51, IEG6-1-51-10.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG6-1-51-10.0-01-V Details Description
Related parts for IEG6-1-51-10.0-01-V
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EDGECARD 212POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 DP datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 28.0K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf