Sensata Technologies/Airpax IEG6-1-59-15.0-01-V
IEG6-1-59-15.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG6-1-59-15.0-01-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A
Datasheet Download
IEG6-1-59-15.0-01-V.pdf
Availability of IEG6-1-59-15.0-01-V
QUANTITY
IEG6-1-59-15.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG6-1-59-15.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEG6-1-59-15.0-01-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating15A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG6-1-59-15.0-01-V
Related LinksIEG6-1-59, IEG6-1-59-15.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG6-1-59-15.0-01-V Details Description
Related parts for IEG6-1-59-15.0-01-V
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 250MHZ 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.3PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 26POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf