Sensata Technologies/Airpax IEG6-1-72-15.0-01-V
IEG6-1-72-15.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG6-1-72-15.0-01-V
Brief Description
CIR BRKR 15A 250VAC 80VDC
Datasheet Download
IEG6-1-72-15.0-01-V.pdf
Availability of IEG6-1-72-15.0-01-V
QUANTITY
IEG6-1-72-15.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG6-1-72-15.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEG6-1-72-15.0-01-V
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC80V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG6-1-72-15.0-01-V
Related LinksIEG6-1-72, IEG6-1-72-15.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG6-1-72-15.0-01-V Details Description
Related parts for IEG6-1-72-15.0-01-V
RES 634K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 50POS 28-26 AWG datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 3.87A 28 MOHM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 6DFN datasheet.pdf