Sensata Technologies/Airpax IEG6-1-72-20.0-01-V
IEG6-1-72-20.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG6-1-72-20.0-01-V
Brief Description
CIR BRKR 20A 250VAC 80VDC
Datasheet Download
IEG6-1-72-20.0-01-V.pdf
Availability of IEG6-1-72-20.0-01-V
QUANTITY
IEG6-1-72-20.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG6-1-72-20.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEG6-1-72-20.0-01-V
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating20A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC80V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG6-1-72-20.0-01-V
Related LinksIEG6-1-72, IEG6-1-72-20.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG6-1-72-20.0-01-V Details Description
Related parts for IEG6-1-72-20.0-01-V
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 2% 2W 0830 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .35W MONO 8SOIC datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CTLR 12-TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44-VTLA datasheet.pdf
8304-4 TERMINAL LOCATING PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 162MA 11.30 OHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 66W datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 3V 17MM RADIAL datasheet.pdf