Sensata Technologies/Airpax IEG66-1REC4-72-50.0-01-V
IEG66-1REC4-72-50.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG66-1REC4-72-50.0-01-V
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A
Datasheet Download
IEG66-1REC4-72-50.0-01-V.pdf
Availability of IEG66-1REC4-72-50.0-01-V
QUANTITY
IEG66-1REC4-72-50.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG66-1REC4-72-50.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEG66-1REC4-72-50.0-01-V
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating50A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG66-1REC4-72-50.0-01-V
IEG66-1REC4-72-50.0-01-V Details Description
Related parts for IEG66-1REC4-72-50.0-01-V
SSR OCMOS FET 200MA NO 6-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 15.7A 7 MOHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 325MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 LW SN datasheet.pdf
HEATSINK ALUM ANOD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf