Sensata Technologies/Airpax IEGF6-1-72-15.0-A-91-V
IEGF6-1-72-15.0-A-91-V picture photo
Mfg. Part Number
IEGF6-1-72-15.0-A-91-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A
Datasheet Download
IEGF6-1-72-15.0-A-91-V.pdf
Availability of IEGF6-1-72-15.0-A-91-V
QUANTITY
IEGF6-1-72-15.0-A-91-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEGF6-1-72-15.0-A-91-V
Internal Part NumberEIS-IEGF6-1-72-15.0-A-91-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating15A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEGF6-1-72-15.0-A-91-V
Related LinksIEGF6-1-72-, IEGF6-1-72-15.0-A-91-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEGF6-1-72-15.0-A-91-V Details Description
Related parts for IEGF6-1-72-15.0-A-91-V
BOX ABS BLACK 5"L X 1.85"W datasheet.pdf
SW LEVER SPDT 0.1A 50GF SLD 125V datasheet.pdf