Sensata Technologies/Airpax IEGF66-1-62-50.0-01-V
IEGF66-1-62-50.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEGF66-1-62-50.0-01-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A
Datasheet Download
IEGF66-1-62-50.0-01-V.pdf
Availability of IEGF66-1-62-50.0-01-V
QUANTITY
IEGF66-1-62-50.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEGF66-1-62-50.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEGF66-1-62-50.0-01-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating50A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEGF66-1-62-50.0-01-V
Related LinksIEGF66-1-6, IEGF66-1-62-50.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEGF66-1-62-50.0-01-V Details Description
Related parts for IEGF66-1-62-50.0-01-V
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO STD 6' GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
COVERPLATE 2-DUPLEX OUTLET STD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 38POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 11.3 OHM 1% 20W datasheet.pdf