| Internal Part Number | EIS-IEGH111-1REC5-72F-2.50-01-V | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Circuit Breakers | |
| Series | IEG | |
| Breaker Type | Magnetic (Hydraulic Delay) | |
| Current Rating | 2.5A | |
| Voltage Rating - AC | - | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Number of Poles | 3 | |
| Actuator Type | Lever | |
| Illumination | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | IEGH111-1REC5-72F-2.50-01-V | |
 | 8-34138-2 | CONN SPLICE PARA 10-12AWG SOLIS | datasheet.pdf | |
 | ACB65DHFR | CONN EDGECARD 130POS .050 SMD | datasheet.pdf | |
 | OSTYK42110030 | Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) | datasheet.pdf | |
 | ICE1CS02 | IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16DIP | datasheet.pdf | |
 | C0805C472K5HACTU | CAP CER 4700PF 50V X8R 0805 | datasheet.pdf | |
 | 1-1879633-6 | RES 20.5 OHM 1/2W 0.5% AXIAL | datasheet.pdf | |