Sensata Technologies/Airpax IEGH66-1-62-2.50-01-V
IEGH66-1-62-2.50-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEGH66-1-62-2.50-01-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A
Datasheet Download
IEGH66-1-62-2.50-01-V.pdf
Availability of IEGH66-1-62-2.50-01-V
QUANTITY
IEGH66-1-62-2.50-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEGH66-1-62-2.50-01-V
Internal Part NumberEIS-IEGH66-1-62-2.50-01-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEGH66-1-62-2.50-01-V
Related LinksIEGH66-1-6, IEGH66-1-62-2.50-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEGH66-1-62-2.50-01-V Details Description
Related parts for IEGH66-1-62-2.50-01-V
IC MCU 8BIT 8KB OTP 40DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS .156 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/12V 0.45A 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 170MA 2.6 OHM datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf