Sensata Technologies/Airpax IEGH66-1-72-40.0-91-V
IEGH66-1-72-40.0-91-V picture photo
Mfg. Part Number
IEGH66-1-72-40.0-91-V
Brief Description
CIR BRKR 40A 250VAC 80VDC
Datasheet Download
IEGH66-1-72-40.0-91-V.pdf
Availability of IEGH66-1-72-40.0-91-V
QUANTITY
IEGH66-1-72-40.0-91-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEGH66-1-72-40.0-91-V
Internal Part NumberEIS-IEGH66-1-72-40.0-91-V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMagnetic Circuit Protectors
Standard Package20
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating40A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC80V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEGH66-1-72-40.0-91-V
Related LinksIEGH66-1-7, IEGH66-1-72-40.0-91-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEGH66-1-72-40.0-91-V Details Description
Related parts for IEGH66-1-72-40.0-91-V
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 2POS 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI GAUG 5V SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 230V RED datasheet.pdf