Sensata Technologies/Airpax IEGZXF6-1-61-15.0-B6-V
IEGZXF6-1-61-15.0-B6-V picture photo
Mfg. Part Number
IEGZXF6-1-61-15.0-B6-V
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A
Datasheet Download
IEGZXF6-1-61-15.0-B6-V.pdf
Availability of IEGZXF6-1-61-15.0-B6-V
QUANTITY
IEGZXF6-1-61-15.0-B6-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEGZXF6-1-61-15.0-B6-V
Internal Part NumberEIS-IEGZXF6-1-61-15.0-B6-V
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating15A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeRocker
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEGZXF6-1-61-15.0-B6-V
Related LinksIEGZXF6-1-6, IEGZXF6-1-61-15.0-B6-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEGZXF6-1-61-15.0-B6-V Details Description
Related parts for IEGZXF6-1-61-15.0-B6-V
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
HEADER 35POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf
SGE-225-2-0220 01500C SFTY EDGE datasheet.pdf
RES 2.01K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf