Sensata Technologies/Airpax IEL11-1-52-20.0-01-V
IEL11-1-52-20.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEL11-1-52-20.0-01-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A
Datasheet Download
IEL11-1-52-20.0-01-V.pdf
Availability of IEL11-1-52-20.0-01-V
QUANTITY
IEL11-1-52-20.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEL11-1-52-20.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEL11-1-52-20.0-01-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEL
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating20A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEL11-1-52-20.0-01-V
Related LinksIEL11-1-52, IEL11-1-52-20.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEL11-1-52-20.0-01-V Details Description
Related parts for IEL11-1-52-20.0-01-V
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.90V SC70-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf