Sensata Technologies/Airpax IEL1111-1-52-60.0-01-V
IEL1111-1-52-60.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEL1111-1-52-60.0-01-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 60A
Datasheet Download
IEL1111-1-52-60.0-01-V.pdf
Availability of IEL1111-1-52-60.0-01-V
QUANTITY
IEL1111-1-52-60.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEL1111-1-52-60.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEL1111-1-52-60.0-01-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEL
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating60A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles3
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEL1111-1-52-60.0-01-V
Related LinksIEL1111-1-5, IEL1111-1-52-60.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEL1111-1-52-60.0-01-V Details Description
Related parts for IEL1111-1-52-60.0-01-V
LED MIDGET GROOVE T1-3/4 28V WHT datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 33.32MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 1000V 6.5KA DISC RADIAL datasheet.pdf