Sensata Technologies/Airpax IELH11-1-62-20.0-01
IELH11-1-62-20.0-01 picture photo
Mfg. Part Number
IELH11-1-62-20.0-01
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A
Datasheet Download
IELH11-1-62-20.0-01.pdf
Availability of IELH11-1-62-20.0-01
QUANTITY
IELH11-1-62-20.0-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IELH11-1-62-20.0-01
Internal Part NumberEIS-IELH11-1-62-20.0-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEL
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating20A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IELH11-1-62-20.0-01
Related LinksIELH11-1-, IELH11-1-62-20.0-01 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IELH11-1-62-20.0-01 Details Description
Related parts for IELH11-1-62-20.0-01
CAP FILM 0.16UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 2 INCH datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 1000VDC datasheet.pdf