Industrial Fiber Optics, Inc. IF-810070
IF-810070 picture photo
Mfg. Part Number
IF-810070
Manufacturer
Product Category
Fiber Optic Cables
Brief Description
FIBER OPT .5MM POLY GRN 1.52MTR
Datasheet Download
IF-810070.pdf
Availability of IF-810070
QUANTITY
IF-810070 Order Process
Ship out your order
Specifications of IF-810070
Internal Part NumberEIS-IF-810070
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFiber Optic Cables
Series-
PackagingBulk
StyleStandard
TypeMultimode, Simplex
Length5.00' (1.52m)
Core Diameter413µm
Cladding Diameter500µm
Jacket (Insulation) MaterialPlastic
Jacket (Insulation) Diameter0.019" (0.50mm)
Tensile Strength-
Attenuation - Typ-
Refractive Index - Core1.600
Refractive Index - Cladding-
Jacket ColorGreen
Ratings-
Features-
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Bend Radius-
Core MaterialPolystyrene
Cladding MaterialAcrylic
Numerical Aperture-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IF-810070
Related LinksIF-8, IF-810070 Datasheet, Industrial Fiber Optics, Inc. Distributor
IF-810070 Details Description
Related parts for IF-810070
IC AMP AUDIO PWR .107W AB 8SOIC datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LEVEL GREEN/RED datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 140MA 9.7 OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf