Vishay/Dale IFCB0402ER1N8S
IFCB0402ER1N8S picture photo
Mfg. Part Number
IFCB0402ER1N8S
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8NH 560MA 250 MOHM
Datasheet Download
IFCB0402ER1N8S.pdf
Availability of IFCB0402ER1N8S
QUANTITY
IFCB0402ER1N8S Order Process
Ship out your order
Specifications of IFCB0402ER1N8S
Internal Part NumberEIS-IFCB0402ER1N8S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIFCB-0402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance1.8nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating560mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq7 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.015" (0.37mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IFCB0402ER1N8S
Related LinksIFCB040, IFCB0402ER1N8S Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IFCB0402ER1N8S Details Description
Related parts for IFCB0402ER1N8S
BANANA PLUG/.025 SQ RCPT 36" BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 732 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT BIDIR 8.5DBI 12"RG-142 NFEM datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO 16-TSSOP datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf