Vishay/Dale IFSC0806AZER4R7M01
IFSC0806AZER4R7M01 picture photo
Mfg. Part Number
IFSC0806AZER4R7M01
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 900MA 398 MOHM
Datasheet Download
IFSC0806AZER4R7M01.pdf
Availability of IFSC0806AZER4R7M01
QUANTITY
IFSC0806AZER4R7M01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IFSC0806AZER4R7M01
Internal Part NumberEIS-IFSC0806AZER4R7M01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIFSC-0806AZ
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating900mA
Current - Saturation850mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)398 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IFSC0806AZER4R7M01
Related LinksIFSC0806A, IFSC0806AZER4R7M01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IFSC0806AZER4R7M01 Details Description
Related parts for IFSC0806AZER4R7M01
RES SMD 68.1 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Header 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC XO 228.8188MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
1G P30 65NM TSOP LF BB (F13) datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
INDICATOR NEON GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf