Vishay/Dale IFSC1008ABER4R7M01
IFSC1008ABER4R7M01 picture photo
Mfg. Part Number
IFSC1008ABER4R7M01
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.2A 212 MOHM
Datasheet Download
IFSC1008ABER4R7M01.pdf
Availability of IFSC1008ABER4R7M01
QUANTITY
IFSC1008ABER4R7M01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IFSC1008ABER4R7M01
Internal Part NumberEIS-IFSC1008ABER4R7M01
FamilyFixed Inductors
SeriesIFSC-1008AB
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)212 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IFSC1008ABER4R7M01
Related LinksIFSC1008A, IFSC1008ABER4R7M01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IFSC1008ABER4R7M01 Details Description
Related parts for IFSC1008ABER4R7M01
IC MPU/RESET CIRC 3.08V SC70-4 datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 20-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A 8LFCSP datasheet.pdf
LED PMI FLUSH 110VAC RED datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
INS BNCM CABLE STK P 50OHM 200CM datasheet.pdf