Infineon Technologies IFX25001TC V10
IFX25001TC V10 picture photo
Mfg. Part Number
IFX25001TC V10
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 10V 0.4A TO263-3
Datasheet Download
IFX25001TC V10.pdf
Availability of IFX25001TC V10
QUANTITY
IFX25001TC V10 Order Process
Ship out your order
Specifications of IFX25001TC V10
Internal Part NumberEIS-IFX25001TC V10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output10V
Current - Output400mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - Input10.5 V ~ 40 V
Current - Limit (Min)400mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackagePG-TO263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IFX25001TC V10
Related LinksIFX2500, IFX25001TC V10 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IFX25001TC V10 Details Description
Related parts for IFX25001TC V10
POWER STRIP 48" 15A 10OUT 15' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V 1% BP 1825 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 7POS SLDR BLACK datasheet.pdf