Infineon Technologies IGW60T120
IGW60T120 picture photo
Mfg. Part Number
IGW60T120
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 100A 375W TO247-3
Datasheet Download
IGW60T120.pdf
Availability of IGW60T120
QUANTITY
IGW60T120 Order Process
Ship out your order
Specifications of IGW60T120
Internal Part NumberEIS-IGW60T120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesTrenchStop®
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)100A
Current - Collector Pulsed (Icm)150A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 60A
Power - Max375W
Switching Energy9.5mJ
Input TypeStandard
Gate Charge280nC
Td (on/off) @ 25°C50ns/480ns
Test Condition600V, 60A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackagePG-TO247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IGW60T120
Related LinksIGW6, IGW60T120 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IGW60T120 Details Description
Related parts for IGW60T120
CONN SHORTING JUMPER 8POS 2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR G561 / 2 K / F 1% datasheet.pdf
CONN SOCKET 2.5MM 6POS CRIMP datasheet.pdf
IND PRESS TO TEST GREEN TRANSP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SNMP/WEB PLUG-IN CARD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf