Vishay/Dale IH10EB100K
IH10EB100K picture photo
Mfg. Part Number
IH10EB100K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 16A 12 MOHM TH
Datasheet Download
IH10EB100K.pdf
Availability of IH10EB100K
QUANTITY
IH10EB100K Order Process
Ship out your order
Specifications of IH10EB100K
Internal Part NumberEIS-IH10EB100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIH
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating16A
Current - Saturation19A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)12 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.635" Dia x 1.125" W (16.13mm x 28.58mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IH10EB100K
Related LinksIH10E, IH10EB100K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IH10EB100K Details Description
Related parts for IH10EB100K
CONN DIN RECPT LOCKING PNL MT 3P datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 176MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
070 MLC PLUG HSG 6P SGL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 13.5A 17 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 220 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
4R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
NTC 300000 OHMS 10% 1206 datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 200POS SMD datasheet.pdf