Vishay/Dale IHD1EB220L
IHD1EB220L picture photo
Mfg. Part Number
IHD1EB220L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 2.2A 50 MOHM TH
Datasheet Download
IHD1EB220L.pdf
Availability of IHD1EB220L
QUANTITY
IHD1EB220L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHD1EB220L
Internal Part NumberEIS-IHD1EB220L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHD
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±15%
Current Rating2.2A
Current - Saturation1.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.270" Dia x 0.700" L (6.86mm x 17.78mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHD1EB220L
Related LinksIHD1E, IHD1EB220L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHD1EB220L Details Description
Related parts for IHD1EB220L
IC REG BUCK ADJ 3A TO263-5 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD VOUT 10-MSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FRONT PNL MNT SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 18.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf