Vishay/Dale IHLP1212AEER1R5M11
IHLP1212AEER1R5M11 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP1212AEER1R5M11
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 2.7A 46 MOHM SMD
Datasheet Download
IHLP1212AEER1R5M11.pdf
Availability of IHLP1212AEER1R5M11
QUANTITY
IHLP1212AEER1R5M11 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP1212AEER1R5M11
Internal Part NumberEIS-IHLP1212AEER1R5M11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIHLP Inductor Series
Video FileIHLP® Power Inductor Saturation Current Performance Test
Featured ProductIHLP® Low-Profile, High-Current Inductors
PCN Design/SpecificationDI-197-2014 Rev 0 14/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-1212AE-11
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating2.7A
Current - Saturation4.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)46 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.144" L x 0.118" W (3.65mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP1212AEER1R5M11
Related LinksIHLP1212A, IHLP1212AEER1R5M11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP1212AEER1R5M11 Details Description
Related parts for IHLP1212AEER1R5M11
IC SWITCH DUAL DPST 16DIP datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 50ppm 18pF 200 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
TERM BLK 4 POS 3.81MM PCB VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf