Vishay/Dale IHLP1212AEERR22M11
IHLP1212AEERR22M11 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP1212AEERR22M11
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220NH 8.5A 11.4 MOHM
Datasheet Download
IHLP1212AEERR22M11.pdf
Availability of IHLP1212AEERR22M11
QUANTITY
IHLP1212AEERR22M11 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP1212AEERR22M11
Internal Part NumberEIS-IHLP1212AEERR22M11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIHLP Inductor Series
Video FileIHLP® Power Inductor Saturation Current Performance Test
Featured ProductIHLP® Low-Profile, High-Current Inductors
PCN Design/SpecificationDI-197-2014 Rev 0 14/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-1212AE-11
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - Core-
Inductance220nH
Tolerance±20%
Current Rating8.5A
Current - Saturation9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)11.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.144" L x 0.118" W (3.65mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP1212AEERR22M11
Related LinksIHLP1212A, IHLP1212AEERR22M11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP1212AEERR22M11 Details Description
Related parts for IHLP1212AEERR22M11
CONN PIN 24-30AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.63V SC-70 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CLAMP FLAT ARROW MNT NAT 2.362" datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 20W TO263 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FABRIC TAPE COPPER datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 5POS 2.2MM datasheet.pdf
SCREW,CAP,SOCKET,BUTTON HEAD datasheet.pdf
2700UF 420V 65X105MM 85C 2000H datasheet.pdf