Vishay/Dale IHLP1212BZER1R2M11
IHLP1212BZER1R2M11 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP1212BZER1R2M11
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 5A 27 MOHM SMD
Datasheet Download
IHLP1212BZER1R2M11.pdf
Availability of IHLP1212BZER1R2M11
QUANTITY
IHLP1212BZER1R2M11 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP1212BZER1R2M11
Internal Part NumberEIS-IHLP1212BZER1R2M11
Featured ProductIHLP® Low-Profile, High-Current Inductors
PCN Design/SpecificationDI-197-2014 Rev 0 14/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-1212BZ-11
Material - Core-
Inductance1.2µH
Tolerance±20%
Current Rating5A
Current - Saturation4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)27 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant65MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.144" L x 0.118" W (3.65mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP1212BZER1R2M11
Related LinksIHLP1212B, IHLP1212BZER1R2M11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP1212BZER1R2M11 Details Description
Related parts for IHLP1212BZER1R2M11
RES SMD 27.4KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 3024 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CBL 4POS M12 R/A SOCKET-WIRE 2M datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.16A 110 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 12.43V 500MW SOD80 datasheet.pdf