Vishay/Dale IHLP1616BZER4R7M11
IHLP1616BZER4R7M11 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP1616BZER4R7M11
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.7A 105 MOHM
Datasheet Download
IHLP1616BZER4R7M11.pdf
Availability of IHLP1616BZER4R7M11
QUANTITY
IHLP1616BZER4R7M11 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP1616BZER4R7M11
Internal Part NumberEIS-IHLP1616BZER4R7M11
Featured ProductIHLP® Surface-Mount Power Inductors
PCN Design/SpecificationIHLP-1616BZ-01 (A1,L1) 11/Jul/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-1616BZ-11
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.7A
Current - Saturation1.75A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)105 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant29MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP1616BZER4R7M11
Related LinksIHLP1616B, IHLP1616BZER4R7M11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP1616BZER4R7M11 Details Description
Related parts for IHLP1616BZER4R7M11
KIT FOOT FOR 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 845MA 397 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS 30AWG 18IN datasheet.pdf
RES SMD 7.32 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES 16.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 410MA 1.15 OHM TH datasheet.pdf