Vishay/Dale IHLP1616BZERR22M11
IHLP1616BZERR22M11 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP1616BZERR22M11
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220NH 9A 7 MOHM SMD
Datasheet Download
IHLP1616BZERR22M11.pdf
Availability of IHLP1616BZERR22M11
QUANTITY
IHLP1616BZERR22M11 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP1616BZERR22M11
Internal Part NumberEIS-IHLP1616BZERR22M11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIHLP Inductor Series
Video FileIHLP® Power Inductor Saturation Current Performance Test
Featured ProductIHLP® Surface-Mount Power Inductors
PCN Design/SpecificationIHLP-1616BZ-01 (A1,L1) 11/Jul/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-1616BZ-11
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - Core-
Inductance220nH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant158MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP1616BZERR22M11
Related LinksIHLP1616B, IHLP1616BZERR22M11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP1616BZERR22M11 Details Description
Related parts for IHLP1616BZERR22M11
SAI-ASI-SH-4E/4A datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.549 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
MIN PANEL IND datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf