Vishay/Dale IHLP2525CZER3R3M51
IHLP2525CZER3R3M51 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP2525CZER3R3M51
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 6.8A 28.4 MOHM
Datasheet Download
IHLP2525CZER3R3M51.pdf
Availability of IHLP2525CZER3R3M51
QUANTITY
IHLP2525CZER3R3M51 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP2525CZER3R3M51
Internal Part NumberEIS-IHLP2525CZER3R3M51
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-2525CZ-51
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating6.8A
Current - Saturation8.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)28.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant28.6MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP2525CZER3R3M51
Related LinksIHLP2525C, IHLP2525CZER3R3M51 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP2525CZER3R3M51 Details Description
Related parts for IHLP2525CZER3R3M51
RACKMOUNT MODEM SYSTEM RJ-11 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 1MM 10POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.01% 1/10W 1505 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE SW 1A 200V 150NS DO204AL datasheet.pdf