Vishay/Dale IHLP2525CZER8R2M07
IHLP2525CZER8R2M07 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP2525CZER8R2M07
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 4A 61.47 MOHM
Datasheet Download
IHLP2525CZER8R2M07.pdf
Availability of IHLP2525CZER8R2M07
QUANTITY
IHLP2525CZER8R2M07 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP2525CZER8R2M07
Internal Part NumberEIS-IHLP2525CZER8R2M07
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-2525CZ-07
Material - Core-
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating4A
Current - Saturation7.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)61.47 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP2525CZER8R2M07
Related LinksIHLP2525C, IHLP2525CZER8R2M07 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP2525CZER8R2M07 Details Description
Related parts for IHLP2525CZER8R2M07
RES 316 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINATURE PRE-WIRED ENCLOSED SW datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
G PLT CONTACT datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf