Vishay/Dale IHLP4040DZER4R7M5A
IHLP4040DZER4R7M5A picture photo
Mfg. Part Number
IHLP4040DZER4R7M5A
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 9.8A 15.32 MOHM
Datasheet Download
IHLP4040DZER4R7M5A.pdf
Availability of IHLP4040DZER4R7M5A
QUANTITY
IHLP4040DZER4R7M5A Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP4040DZER4R7M5A
Internal Part NumberEIS-IHLP4040DZER4R7M5A
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, IHLP-4040DZ-5A
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating9.8A
Current - Saturation9.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)15.32 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant20.1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.425" L x 0.405" W (10.80mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP4040DZER4R7M5A
Related LinksIHLP4040D, IHLP4040DZER4R7M5A Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP4040DZER4R7M5A Details Description
Related parts for IHLP4040DZER4R7M5A
MOSFET N-CH 100V 80A ISOPLUS220 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 950MA 700 MOHM datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 517K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 12 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 8PORT 484BGA datasheet.pdf
TERMINAL KDKS1PE/SMT 10-60VUC BF datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIBER CHANNEL RECEP 40P SMT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.25A datasheet.pdf