Vishay/Dale IHLP4040DZER6R8M11
IHLP4040DZER6R8M11 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP4040DZER6R8M11
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 9A 19.3 MOHM SMD
Datasheet Download
IHLP4040DZER6R8M11.pdf
Availability of IHLP4040DZER6R8M11
QUANTITY
IHLP4040DZER6R8M11 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP4040DZER6R8M11
Internal Part NumberEIS-IHLP4040DZER6R8M11
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-4040DZ-11
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation7.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)19.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.430" L x 0.405" W (10.92mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP4040DZER6R8M11
Related LinksIHLP4040D, IHLP4040DZER6R8M11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP4040DZER6R8M11 Details Description
Related parts for IHLP4040DZER6R8M11
DIODE ZENER 3V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 540MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO41 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 70POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CHISEL 90 3.0MM datasheet.pdf