Vishay/Dale IHLP5050CEER6R8M01
IHLP5050CEER6R8M01 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP5050CEER6R8M01
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 9A 22 MOHM SMD
Datasheet Download
IHLP5050CEER6R8M01.pdf
Availability of IHLP5050CEER6R8M01
QUANTITY
IHLP5050CEER6R8M01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP5050CEER6R8M01
Internal Part NumberEIS-IHLP5050CEER6R8M01
PCN Assembly/OriginPCN-DI-192-2014 Rev 1 04/Mar/2014
IHLP 5050,6767 19/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-5050CE-01
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation18A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)22 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP5050CEER6R8M01
Related LinksIHLP5050C, IHLP5050CEER6R8M01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP5050CEER6R8M01 Details Description
Related parts for IHLP5050CEER6R8M01
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214BA datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIE SPRING datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 450V NP0 0805 datasheet.pdf