Vishay/Dale IHLP5050FDER1R5M51
IHLP5050FDER1R5M51 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP5050FDER1R5M51
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 27.5A 2.57 MOHM
Datasheet Download
IHLP5050FDER1R5M51.pdf
Availability of IHLP5050FDER1R5M51
QUANTITY
IHLP5050FDER1R5M51 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP5050FDER1R5M51
Internal Part NumberEIS-IHLP5050FDER1R5M51
PCN Assembly/OriginIHLP 5050,6767 19/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-5050FD-51
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating27.5A
Current - Saturation23.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.57 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant29.2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.522" L x 0.508" W (13.26mm x 12.90mm)
Height - Seated (Max)0.252" (6.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP5050FDER1R5M51
Related LinksIHLP5050F, IHLP5050FDER1R5M51 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP5050FDER1R5M51 Details Description
Related parts for IHLP5050FDER1R5M51
DIODE MODULE 30V 120A HALF-PAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADR 36POS DBL 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf