Vishay/Dale IHLP6767DZER150M11
IHLP6767DZER150M11 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP6767DZER150M11
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 9A 30.58 MOHM SMD
Datasheet Download
IHLP6767DZER150M11.pdf
Availability of IHLP6767DZER150M11
QUANTITY
IHLP6767DZER150M11 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP6767DZER150M11
Internal Part NumberEIS-IHLP6767DZER150M11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIHLP Inductor Series
Video FileIHLP® Power Inductor Saturation Current Performance Test
Featured ProductIHLP® Surface-Mount Power Inductors
IHLP® Low-Profile, High-Current Inductors in 6767 Case
PCN Assembly/OriginPCN-DI-192-2014 Rev 1 04/Mar/2014
IHLP 5050,6767 19/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-6767DZ-11
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation7.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)30.58 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP6767DZER150M11
Related LinksIHLP6767D, IHLP6767DZER150M11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP6767DZER150M11 Details Description
Related parts for IHLP6767DZER150M11
RES 470 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
GDT 350V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF 15V SOD-523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FEED-THROUGH TERM BLOCK 4-20AWG datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B PG16 datasheet.pdf
BOOSTERPACK RF430CL330 ADD-ON BD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf