Vishay/Dale IHLP6767DZER4R7M11
IHLP6767DZER4R7M11 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP6767DZER4R7M11
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 18A 9.32 MOHM
Datasheet Download
IHLP6767DZER4R7M11.pdf
Availability of IHLP6767DZER4R7M11
QUANTITY
IHLP6767DZER4R7M11 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP6767DZER4R7M11
Internal Part NumberEIS-IHLP6767DZER4R7M11
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-6767DZ-11
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating18A
Current - Saturation12A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9.32 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP6767DZER4R7M11
Related LinksIHLP6767D, IHLP6767DZER4R7M11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP6767DZER4R7M11 Details Description
Related parts for IHLP6767DZER4R7M11
IDC CABLE - MSD20K/MC20F/MCF20K datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.08MM HOR 3POS PCB datasheet.pdf
IC Z8 4K OTP 16MHZ W/ADC 28-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR 30AU datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZE24 datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf