Vishay/Dale IHLP6767GZER1R8M01
IHLP6767GZER1R8M01 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP6767GZER1R8M01
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 38A 2.1 MOHM SMD
Datasheet Download
IHLP6767GZER1R8M01.pdf
Availability of IHLP6767GZER1R8M01
QUANTITY
IHLP6767GZER1R8M01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP6767GZER1R8M01
Internal Part NumberEIS-IHLP6767GZER1R8M01
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-6767GZ-01
Material - Core-
Inductance1.8µH
Tolerance±20%
Current Rating38A
Current - Saturation65A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.1 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP6767GZER1R8M01
Related LinksIHLP6767G, IHLP6767GZER1R8M01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP6767GZER1R8M01 Details Description
Related parts for IHLP6767GZER1R8M01
CAP CER 470PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-DIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 32VDC 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
ROUTER WIRELESS DUAL CDMA datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X8L 0402 datasheet.pdf
RES 28 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf