Vishay/Dale IHLW5050CEER5R6M01
IHLW5050CEER5R6M01 picture photo
Mfg. Part Number
IHLW5050CEER5R6M01
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 9.5A 19 MOHM SMD
Datasheet Download
IHLW5050CEER5R6M01.pdf
Availability of IHLW5050CEER5R6M01
QUANTITY
IHLW5050CEER5R6M01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLW5050CEER5R6M01
Internal Part NumberEIS-IHLW5050CEER5R6M01
Material - Core-
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating9.5A
Current - Saturation19A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)19 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLW5050CEER5R6M01
Related LinksIHLW5050C, IHLW5050CEER5R6M01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLW5050CEER5R6M01 Details Description
Related parts for IHLW5050CEER5R6M01
OSC 5V FULL SIZE +/-100 PPM datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE 160MA 60V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 19A TO-252 datasheet.pdf
SWITCH METAL KEYED INTERLOCK datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 14.73MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.8 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf