Vishay/Dale IHSM3825ER821L
IHSM3825ER821L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM3825ER821L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 820UH 170MA 11.58 OHM
Datasheet Download
IHSM3825ER821L.pdf
Availability of IHSM3825ER821L
QUANTITY
IHSM3825ER821L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM3825ER821L
Internal Part NumberEIS-IHSM3825ER821L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHSM-3825
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance820µH
Tolerance±15%
Current Rating170mA
Current - Saturation140mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)11.58 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.225" (5.72mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM3825ER821L
Related LinksIHSM382, IHSM3825ER821L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM3825ER821L Details Description
Related parts for IHSM3825ER821L
CONN TERM BLOCK 3.81MM 9POS IDC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN IDC 4POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
RES 510 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ24B M63 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
MICRO 9C P 72" WHT datasheet.pdf