Vishay/Dale IHSM3825PJ180L
IHSM3825PJ180L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM3825PJ180L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 1.13A 306 MOHM
Datasheet Download
IHSM3825PJ180L.pdf
Availability of IHSM3825PJ180L
QUANTITY
IHSM3825PJ180L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM3825PJ180L
Internal Part NumberEIS-IHSM3825PJ180L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHSM-3825
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±15%
Current Rating1.13A
Current - Saturation1.05A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)306 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.225" (5.72mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM3825PJ180L
Related LinksIHSM382, IHSM3825PJ180L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM3825PJ180L Details Description
Related parts for IHSM3825PJ180L
JUMPER-H1505TR/A3049N/H1505TR 4" datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 120MA SP-NO 6-SMD datasheet.pdf
IC TRANS NPN BIPOLAR SOT-323 datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 220 I/O 324FBGA datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 15V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf