Vishay/Dale IHSM4825EB6R8L
IHSM4825EB6R8L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM4825EB6R8L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 3.5A 58 MOHM SMD
Datasheet Download
IHSM4825EB6R8L.pdf
Availability of IHSM4825EB6R8L
QUANTITY
IHSM4825EB6R8L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM4825EB6R8L
Internal Part NumberEIS-IHSM4825EB6R8L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHSM-4825
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±15%
Current Rating3.5A
Current - Saturation1.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)58 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.225" (5.72mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM4825EB6R8L
Related LinksIHSM482, IHSM4825EB6R8L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM4825EB6R8L Details Description
Related parts for IHSM4825EB6R8L
TRANS PNP 200V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC LASR DRVR 2.5GBPS 5.5V 28TQFN datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
BLOCK SPADE AVIKRIMP TAPED datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 5POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 8PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 4MM datasheet.pdf