Vishay/Dale IHSM4825ER1R8L
IHSM4825ER1R8L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM4825ER1R8L
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 6.5A 21 MOHM SMD
Datasheet Download
IHSM4825ER1R8L.pdf
Availability of IHSM4825ER1R8L
QUANTITY
IHSM4825ER1R8L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM4825ER1R8L
Internal Part NumberEIS-IHSM4825ER1R8L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
SeriesIHSM-4825
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±15%
Current Rating6.5A
Current - Saturation3.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)21 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.225" (5.72mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM4825ER1R8L
Related LinksIHSM482, IHSM4825ER1R8L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM4825ER1R8L Details Description
Related parts for IHSM4825ER1R8L
RES SMD 13 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 2POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 78.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 365W datasheet.pdf
DEMO KIT AMT203-V ENCODERS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 24POS datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1W DO204AL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PHVOLT 8SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf