Vishay/Dale IHSM4825PJ6R8L
IHSM4825PJ6R8L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM4825PJ6R8L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 3.5A 58 MOHM SMD
Datasheet Download
IHSM4825PJ6R8L.pdf
Availability of IHSM4825PJ6R8L
QUANTITY
IHSM4825PJ6R8L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM4825PJ6R8L
Internal Part NumberEIS-IHSM4825PJ6R8L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHSM-4825
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±15%
Current Rating3.5A
Current - Saturation1.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)58 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.225" (5.72mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM4825PJ6R8L
Related LinksIHSM482, IHSM4825PJ6R8L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM4825PJ6R8L Details Description
Related parts for IHSM4825PJ6R8L
CONN HEADER 12POS R/A .165 GOLD datasheet.pdf
SNSW 10A 1/4" PLAIN70500888 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 40 OHM 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 3W DO214AA datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO214AC datasheet.pdf