Vishay/Dale IHSM4825RE100L
IHSM4825RE100L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM4825RE100L
Brief Description
FIXED IND 10UH 3.1A 71 MOHM SMD
Datasheet Download
IHSM4825RE100L.pdf
Availability of IHSM4825RE100L
QUANTITY
IHSM4825RE100L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM4825RE100L
Internal Part NumberEIS-IHSM4825RE100L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
SeriesIHSM-4825
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±15%
Current Rating3.1A
Current - Saturation1.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)71 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.225" (5.72mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM4825RE100L
Related LinksIHSM482, IHSM4825RE100L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM4825RE100L Details Description
Related parts for IHSM4825RE100L
RES SMD 1.43M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
Connector Socket 92 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
KPT02A8-2SA71 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
330UF 25V 8X11,5 datasheet.pdf