Vishay/Dale IHSM4825RE820L
IHSM4825RE820L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM4825RE820L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82UH 800MA 604 MOHM
Datasheet Download
IHSM4825RE820L.pdf
Availability of IHSM4825RE820L
QUANTITY
IHSM4825RE820L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM4825RE820L
Internal Part NumberEIS-IHSM4825RE820L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHSM-4825
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±15%
Current Rating800mA
Current - Saturation560mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)604 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.225" (5.72mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM4825RE820L
Related LinksIHSM482, IHSM4825RE820L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM4825RE820L Details Description
Related parts for IHSM4825RE820L
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC AXIAL datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE PNL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 18POS TIN datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 500A DISC 5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf