Vishay/Dale IHSM5832ER5R6L
IHSM5832ER5R6L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM5832ER5R6L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 7A 24 MOHM SMD
Datasheet Download
IHSM5832ER5R6L.pdf
Availability of IHSM5832ER5R6L
QUANTITY
IHSM5832ER5R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM5832ER5R6L
Internal Part NumberEIS-IHSM5832ER5R6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHSM-5832
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±15%
Current Rating7A
Current - Saturation2.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)24 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
Height - Seated (Max)0.285" (7.24mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM5832ER5R6L
Related LinksIHSM583, IHSM5832ER5R6L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM5832ER5R6L Details Description
Related parts for IHSM5832ER5R6L
CIR BRKR THRMMAG 3A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL HIGH 50PPM datasheet.pdf
CONN RCPT 22 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 5.97 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.176 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.00/06/90F SN BK BX datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf