Vishay/Dale IHSM5832ER5R6L
IHSM5832ER5R6L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM5832ER5R6L
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 7A 24 MOHM SMD
Datasheet Download
IHSM5832ER5R6L.pdf
Availability of IHSM5832ER5R6L
QUANTITY
IHSM5832ER5R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM5832ER5R6L
Internal Part NumberEIS-IHSM5832ER5R6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesIHSM-5832
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±15%
Current Rating7A
Current - Saturation2.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)24 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
Height - Seated (Max)0.285" (7.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM5832ER5R6L
Related LinksIHSM583, IHSM5832ER5R6L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM5832ER5R6L Details Description
Related parts for IHSM5832ER5R6L
CONN HEADER 50POS .5MM SMD W/FIT datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 1GHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.2V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 18POS 5A datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DVR LOW SIDE SOT-223-4 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
A22TK-2LL-03-03 datasheet.pdf
CONN INSERT 6POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf