Vishay/Dale IHSM5832PJ182L
IHSM5832PJ182L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM5832PJ182L
Brief Description
FIXED IND 1.8MH 250MA 8.66 OHM
Datasheet Download
IHSM5832PJ182L.pdf
Availability of IHSM5832PJ182L
QUANTITY
IHSM5832PJ182L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM5832PJ182L
Internal Part NumberEIS-IHSM5832PJ182L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesIHSM-5832
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.8mH
Tolerance±15%
Current Rating250mA
Current - Saturation160mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8.66 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
Height - Seated (Max)0.285" (7.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM5832PJ182L
Related LinksIHSM583, IHSM5832PJ182L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM5832PJ182L Details Description
Related parts for IHSM5832PJ182L
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
CAP ALUM 4500UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 5V 16A SMD datasheet.pdf
RES 700 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/3V 0.15A 6SON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC TCXO 12.288MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 63V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE 3POS SKT datasheet.pdf