Vishay/Dale IHSM5832PJ2R7L
IHSM5832PJ2R7L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM5832PJ2R7L
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 8.4A 17 MOHM SMD
Datasheet Download
IHSM5832PJ2R7L.pdf
Availability of IHSM5832PJ2R7L
QUANTITY
IHSM5832PJ2R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM5832PJ2R7L
Internal Part NumberEIS-IHSM5832PJ2R7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesIHSM-5832
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±15%
Current Rating8.4A
Current - Saturation3.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)17 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
Height - Seated (Max)0.285" (7.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM5832PJ2R7L
Related LinksIHSM583, IHSM5832PJ2R7L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM5832PJ2R7L Details Description
Related parts for IHSM5832PJ2R7L
DIODE SCHOTTKY 80V 8A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5.2V 75MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 21POS PIN 30" WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK 1"-6" BLACK datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 12POS PIN datasheet.pdf